Śladami Jana Kochanowskiego i jego epoki - Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Partyzantów Ziemi Opatowskiej w Opatowie

Śladami Jana Kochanowskiego i jego epoki

Projekt edukacyjny  klas 7

Śladami Jana Kochanowskiego i jego epoki

Cele projektu:

• Zapoznanie się uczniów z życiem J. Kochanowskiego i jego najważniejszymi utworami wymaganymi programowo
  • Poznanie miejsc związanych z życiem poety
  • Poszerzenie wiedzy na temat architektury, sztuki i życia codziennego w XVI w.

Koordynatorzy: Iwona. Swatek, Małgorzata Aksamit

Realizacja:

W ramach realizacji projektu edukacyjnego uczniowie klas 7a,b,cpojechali na wycieczkę, która wiodła przez miejsca związane z J. Kochanowskim oraz z architekturą renesansową.

Odwiedzili miejsce upamiętniające narodziny poety – Sycynę, gdzie obecnie znajduje się pamiątkowy obelisk. Szlak wiódł przez Zwoleń, gdzie w kościele parafialnym znajduje się płyta nagrobna rodziny Kochanowskich, do Czarnolasu, gdzie „Ojciec literatury polskiej” mieszkał wraz z żoną i dziećmi do swojej śmierci w 1584r. Uczniowie obejrzeli tam przedmioty związane z epoką, w której żył, stroje renesansowe, rękopisy oraz pierwsze wydania poezji. Siedzieli na kamieniu, na którym być może wypoczywał  niegdyś Jan z Czarnolasu w cieniu swej lipy.

Z Czarnolasu uczniowie z opiekunkami udali się do Kazimierza Dolnego. Podziwiali renesansowe kamieniczki przy rynku, spichlerze nad Wisłą.

Zdjęcia i  pamiątkowe widokówki posłużyły uczniom do wykonania albumów i prezentacji poświęconych jednemu z największych polskich poetów oraz epoce, w której żył i tworzył.