Cyberprzemoc - Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Partyzantów Ziemi Opatowskiej w Opatowie

Cyberprzemoc

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Podkomisarz p. Agata Frejlicch Komendy Powiatowej Policji w Opatowie spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej  nr 2 w Opatowie, w dniu 27 września 2018r., żeby porozmawiać o cyberprzemocy, zagrożeń wynikających z uzależnień oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni czyli cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które wyrządzić  może ogromne szkody.

Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ komputerowe materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia , nagrane na telefony filmy docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Pani Agata radziła, co zrobić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy.

Komputery, tablety, telefony komórkowe, Internet to nasza codzienność z których obecnie korzystają wszyscy – dzieci i dorośli. Internet przynosi skarbnicę wiedzy i informacji ale należy jednak pamiętać, że wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywdy. Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, to wszystko może za sobą nieść poważne konsekwencje.
Aby zapobiec niepożądanym sytuacjom przedstawiciel Policji rozmawiała z uczniami Szkoły Podstawowej w Opatowie o niebezpieczeństwach oraz skutkach wynikających
z niewłaściwego wykorzystania Internetu oraz wskazała  na inne zagrożenia dla dzieci  i młodzieży z użyciem Internetu, komputera, tablety, czy też telefonu komórkowego. Zapoznała uczniów z tym, kim jest nieletni, co to jest czyn karalny, wykroczenie, przestępstwo. Zapoznała również słuchaczy ze środkami, jakie może orzec sąd rodzinny wobec nieletniego. Prowadząca  przytaczała różne sytuacje, z którymi miała  do czynieniaw swojej długoletniej praktyce, a które dotyczyły nieletnich. Przypominała także uczniom, jakie czyny podlegają karze oraz jakie są najczęstsze przyczyny przestępczości nieletnich. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań, z czego bardzo chętnie korzystali.