Wycieczka do Kielc - Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Partyzantów Ziemi Opatowskiej w Opatowie

Wycieczka do Kielc

Na wycieczkę do Kielc dnia 11 maja br.  wybrali się uczniowie klas IVB i IVC  wraz z opiekunkami. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie Energetycznego Centrum Nauki i Rezerwatu Kadzielnia.

Najpierw odwiedziliśmy Energetyczny Ogród Doświadczeń. Składa się on z urządzeń interaktywnych do samodzielnego eksperymentowania oraz zabawy na świeżym powietrzu. Trampolina, tyrolka, równoważnie, strefa złudzeń optycznych, rowerowa karuzela, sprężynująca ławka, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice terenów to tylko część atrakcji znajdujących się na terenie parku.Następnie udaliśmy się do Energetycznego Centrum Nauki. Wygląda ono, jak stara fabryka, a zwiedzanie jest opowieścią o różnych rodzajach energii. Wystawa „Energia” to 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego, bezpiecznego eksperymentowania. Jest podzielona na trzy strefy: Ziemia i Ogień, Powietrze i Woda oraz Człowiek. Obejrzeliśmy też film opowiadający o energii, stworzony w technologii 3D.

Zwiedziliśmy także rezerwat  przyrody Kadzielnia znajdujący się w centrum miasta. Kadzielnia to jedno z najbardziej znanych skupisk jaskiniowych w Polsce. Trzy z 25 jaskiń, o długości 140 m, udostępnione są do zwiedzania. Jaskinie, przez które prowadzi trasa turystyczna – Odkrywców, Prochownia i Szczelina – należą do największych i najpiękniejszych. Wędrując jaskiniowymi korytarzami o ciekawej rzeźbie ścian oglądaliśmy nacieki, namuliska, skamieniałości koralowców, ramienionogów, liliowców, głowonogów i innych żyjących wówczas zwierząt. Charakterystyczne dla ich wnętrz są też leje i komory wypełnione tzw. czerwoną ziemią, czyli materiałem czerwono zabarwionym od związków żelaza.